Skuteczny system samoobrony

Krav Maga skuteczna samoobrona

Dlaczego klasyczna Krav Maga?

Krav Maga uznawana jest za najbardziej skuteczny system walki i samoobrony. W dobie rozwoju systemu Krav Maga na całym świecie powstało, bardzo wiele organizacji i klubów Krav Maga.  W dzisiejszym świecie ciężko ocenić czy klub oferujący system Krav Maga to ta prawdziwa Krav Maga jaka była nauczana przez twórce systemu Imiego Lichtenfelda. Współczesne kluby powielają nazwę Krav Maga, lecz czasami to nie ma nic wspólnego z pierwotnym systemem. Ruch ten określany jest różnie: Ewolucja Krav Maga, Rewolucja Krav Maga itp. Jednak nie nam jest to oceniać. Klasyczna Krav Maga to pierwotne źródło systemu. Szanujemy twórce systemu i nie modyfikujemy jego rozwiązań, co dzieję się w obecnych czasach. Czy na pewno system, który ciągle się zmienia (dokładane są kolejne techniki) jest systemem walki? Powróćmy do założeń Krav Maga - system prosty, szybki w nauce i skuteczny. Skuteczność = mniej zbędnych ruchów. Szybki w nauce = po kilkunastu treningach masz opanowane podstawy, Prosty = mało technik (uniwersalny). Niestety ewolucja/rewolucja Krav Maga, nie do końca spełnia te 3 warunki. Swoje programy opierają na wynajdywaniu kolejnych problemów i rozwiązań do nich, do każdego problemu jest kilka rozwiązań. Czy jest to najlepsza metoda treningowa? Skoro, gdy jesteśmy atakowaniu mamy mniej niż 1 sekundę na obronę. Jeżeli mamy kilka rozwiązań przećwiczonych na średnim poziomie, to nasze ciało i tak wybierze rozwiązanie najwięcej razy przećwiczone lub zadziałają pierwotne instynkty. Klasyczna wersja systemu zakładała ok. 67 technik, współczesne odmiany ok. 300-500 technik. Teraz rodzi się pytanie, czy jest to nadal system, czy sztuka walki?

Jeżeli chcesz w krótkim czasie nauczyć się skutecznej samoobrony, wybierz prostotę i szanuj swój czas. Sam wiesz, że im więcej dostajesz informacji, tym trudniej jest ci coś odnaleźć w właściwym momencie. Pamiętaj, że stres powoduję ograniczania dla twoje ciała i wszystko co odpowiada za płynność ruchów jest czasami nie osiągalne. Zastanawiało cię to może dlaczego bokserzy świetnie radzą sobie z osoba, która próbuje ich uderzyć? Ponieważ ćwiczą 3 techniki. Nie jest to oczywiście złota reguła. W ulicznych warunkach agresor nie tylko uderza, ale i kopie, chwyta i używa niebezpiecznych narzędzi lub wchodzi z tobą w parter. 

Mnogość technik i rozwiązań nie przekłada się na twoja skuteczność. Mniej znaczy więcej. Musisz zauważyć, że jeżeli ktoś przeznaczył kilkaset godzin na 1 technikę, ma ją opanowaną do perfekcji i jest w tym dobry. Skoro program nowoczesnych systemów się zmienia i są dokładane kolejne rozwiązania, musisz za nimi nadążać i zapomnieć o "starych" już technikach. Klasyczna Krav Maga jest zbiorem technik, które się sprawdziły na przestrzeni 50 lat. Dlatego nie jest potrzebne modyfikowanie systemu do takich rozmiarów, by skutecznie się bronić.  Jeżeli jesteś dojrzały i wiesz, że stara szkoła to najlepsza sprawdzona metoda treningowa oparta na doświadczeniu życiowym to klasyczna Krav Maga jest właśnie dla Ciebie.

 

KRAV MAGA Saario Academy jest międzynarodową organizacją zrzeszającą wybitnych instruktorów samoobrony, którzy zdecydowali się powrócić do korzeni systemu Krav Maga. Członkowie naszego zespołu są certyfikowanymi instruktorami organizacji Krav Maga Network oraz mają uprawnienia państwowe wydane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Wychodząc na przeciw zagrożeniom współczesnego świata, które spotykamy poza ścianami sali treningowej, uczymy jak bezpiecznie żyć, przewidywać i rozpoznawać zagrożenia, jak adekwatnie reagować, zachowując przytomność umysłu w stresie (techniki walki to tylko pewna część systemu). Uczymy zapobiegania aktom przemocy, radzenia sobie w sytuacjach zagrożeń i napadów, prowadzimy konsultację w indywidualnych sytuacjach życiowych. Do szkoleń zachęcamy młodzież, kobiety i mężczyzn a także wszystkich chętnych bez względu na wiek.

Pasja, chęć rozwoju, skuteczność

Jesteśmy poszukiwaczami. Poszukiwaczami rozwoju, dobrych metod szkoleniowych, skutecznego treningu, a w efekcie bezpieczniejszego i zdrowszego życia. Skupiamy się na rozwoju własnych umiejętności i naszych uczniów. Inspirują nas mistrzowie z przeszłości, jakim był Imi Lichtenfeld twórca systemu Krav Maga oraz mistrzowie naszych czasów, jakim jest Jyrki Saario współzałożyciel i dyrektor techniczny  Saario Academy Krav Maga . Po wielu latach praktykowania nowoczesnych systemów samoobrony, zaczęliśmy badać źródła walki wręcz – w tym również Krav Maga. Nasze doświadczenia skłoniły nas do tego, aby powrócić do korzeni i odkurzyć oryginalną, klasyczną wersję Krav Maga. Klasyczną znaczy nauczaną przed latami 90-tymi, przed ekspansją światową systemu. Dlaczego? Ponieważ wierzymy, że skuteczność tkwi w prostocie. Nie namawiamy nikogo, aby przyłączył się do nas. Nie wymagamy, aby zapomnieć o swoich dotychczasowych osiągnięciach i nie chcemy, aby nasi studenci i instruktorzy zrzekli się członkostwa w innych organizacjach – Krav Maga lub innych systemów. Wręcz przeciwnie. Namawiamy ich, aby poszukiwali dalej tak, jak my to robimy. My sami też jesteśmy dumni z naszej przeszłości, z naszych nauczycieli, z naszych przyjaciół a nawet z naszych wrogów. Zawdzięczamy im wszystkim, że dziś jesteśmy w tymi miejscu i robimy dokładnie to, co chcemy robić. To oni nas popychają do przodu i zmuszają do rozwoju. Nie patrzymy z wyższością na innych, nie negujemy umiejętności i doświadczenia innych. Nie uważamy się za jedynych prawdziwych i nie mamy wyłączności na nic. Z pokorą poszukujemy dalej.

Powrót do źródła

Oryginalny program fizycznego przygotowania i samoobrony izraelskiego wojska został opisany przez pułkownika Davida Ben-Ashera, byłego szefa wyszkolenia walki wręcz i wychowania fizycznego sił zbrojnych Izraela(Israel Defense Forces) w książce FIGHTING FIT wydanej w 1983 roku. W przedmowie autor w pierwszej kolejności składa podziękowania Imiemu Lichtenfeldowi oraz Shayke Barakowi (jeden z najbliższych przyjaciół Imiego). Na okładce książki i na zdjęciach z technikami widnieją Eli Avigzar i Rafi Algrisi – obaj byli szefami wyszkolenia fizycznego w wojsku izraelskim. Choć w samej książce czasami można znaleźć obrazki, które przywołują uśmiech na twarzy osoby nawet niezbyt doświadczonej w sztukach walki, to po uważnym zbadaniu całej zawartości możemy odkryć myśl przewodnią twórców programu fizycznego przygotowania armii izraelskiej. Wprawione oko może zauważyć, że pierwotny system zawierał nieco powyżej 60 technik (a nie kilkaset) i był przygotowany na około 200 godzin zajęć. Doświadczeni przez wojny szkoleniowcy nowo powstałych sił zbrojnych Izraela nie próbowali „ulepszać” i „poprawiać” stare techniki, ponieważ z autopsji znali zasady działania ludzkiego organizmu, gdy walka toczy się o życie lub śmierć. Z tego założenia wyszliśmy, gdy na bazie starych podręczników zbudowaliśmy nasz system szkoleniowy zwany Classic Krav Maga.

0

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych